Hledej
Oblíbené
Kontakty
Česky
Přihlásit
Prázdný košík
Menu

Jachtařská online diskuze - NAVIGACE - GPS a mapa

24.11.2020 00:00:00
Připravili jsme pro Vás projekt krátkých diskuzních setkání na internetu. Budeme se pravidelně scházet, abychom probrali nejžádanější témata a otázky zodpovědných jachtařů. Budeme procházet pokaždé jiné téma a problematiku a to v krátkém cca 2-hodinovém dialogu. Neváhejte a zapojte se!

Umíte vykreslit polohu z GPS do mapy? Jak vykreslíte směr plavby, který kurz z GPS použijete? Jak vypočítáte směr a vzdálenost další plavby, když cíl leží úplně na jiné mapě? Plujete mezi dvěma místy, která nejsou na jedné mapě. Start je na jedné mapě, cíl je na druhé. Jak se počítá kurz plavby a vzdálenost aniž by jste nalepili jednu mapu do jednoho rohu a druhou do druhého rohu velkého stolu?  Výpočet loxodromy.
Plavba mezi dvěma body, např.: z Kornatů na Vis, ze Salerna na Lipari atd.

Stalo se:

…tenkrát jsme pluli v Chorvatsku z Žirje na Vis. Brzy po opuštění Žirje najednou spadlo napětí na lodi a vypla se GPS. Ihned posádka přinesla mobily, aby nastartovali Navionics, ale co se nestalo… jak už to bývá, jeden mobil byl vybitý, druhý neměl data, třetí,… Ukázalo se, že ani jeden mobil nebyl použitelný. No Hrůza! Naštěstí velitel lodi dodržoval námořní pravidla a každou půlhodinu si zapisoval údaje z GPS do svého vlastního lodního deníku. Nezbývalo než si sednou k mapě a vykreslit celou plavbu, změřit si úhel a vzdálenost  cíli a pokračovat v plavbě bez GPS. Ejhle! Vis byl na druhé mapě. Zkoušeli jsme položit mapy vedle sebe, ale neodpovídaly souřadnice, museli jsme je dát dál od sebe…

Jak se přihlásit?
Vyplňte objednávku, do poznámky uveďte téma diskuze. Jste přihlášeni!
Po uhrazení objednávky obdržíte odkaz a přístupové heslo pro Váš počítač. 
Budeme využívat konferenční program ZOOM.US. U většiny počítačů si nemusíte program do počítače stahovat. Na schůzku se přihlašujete půl hodiny předem k testu spojení.

 

Čeština
cz
Slovak
sk