Veverská Bítýška +420 546 428 015
Praha +420 284 818 921
Bratislava +421 253 419 218

Kategorie VMP a MPZ

Oprávnění způsobilosti VMP a MPZ se dělí na tyto části:

 • základní (oprávnění pro vedení motorových člunů)

 • doplňkovou (oprávnění pro vedení malých plavidel bez omezení výkonu motoru nebo plochy plachet)
   

Od ledna 2015 rozlišujeme jsou kategorie VMP a MPZ označeny takto:

 • kategorie M20
  opravňuje k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plavidla s vlastním strojním pohonem s omezením výkonu motoru do 20 kW, pokud uchazeč vykonal teoretickou zkoušku.

 • kategorie M
  Opravňuje k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plavidla s vlastním strojním pohonem bez omezení výkonu – pro držitele oprávnění, který vykonal teoretickou zkoušku a absolvoval ověření praktických dovedností při vedení malého plavidla u pověřené osoby.


 • kategorie M24
  Tato kategorie má zvláštní postavení. Opravňuje k vedení rekreačního plavidla s délkou trupu do 24 m. Uznání průkazu této kategorie lze zaručit pouze v České republice, kde pro plavbu tohoto plavidla platí pravidla plavebního provozu jako pro plavbu plavidla, které není malým.
   

Oprávnění VMP a MPZ je možné rozšířit také o oprávnění k vedení plachetnice:

 • kategorie S20
  Opravňuje k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plachetnice s omezením celkové plochy plachet do 20 m2, pokud uchazeč vykonal teoretickou zkoušku.

 • kategorie S
  Opravňuje k vedení malého plavidla bez vlastního strojního pohonu a plachetnice bez omezení celkové plochy plachet – pro držitele oprávnění, který vykonal teoretickou zkoušku a absolvoval ověření praktických dovedností při vedení malého plavidla u pověřené osoby.

Užíváním tohoto webu souhlasíte s použitím souborů cookies, které tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Co jsou cookies?